Тристоронній молодіжний форум «Німеччина – Росія - Україна: спільне майбутнє?»

forum openingМолодь Німеччини, Росії та України обговорювали перспективи тристоронніх відносин

З 8 по 12 грудня 2014 р. 30 молодих людей з Німеччини, Росії та України зустрілись у Берлині, щоб спільно дослідити існуючу ситуацію та подальший розвиток тристоронніх відносин. Форум проходив за ініціативи Асоціації Випускників Російсько-Німецького Молодіжного Парламенту «ДРУГ» при сприянні Дніпропетровської обласної молодіжної громадської організації «МІКС», Фонду Міжнародних Молодіжних Обмінів (Москва), за підтримки Міністерства Закордонних Справ Німеччини.

З метою вирішення конфлікту та подолання непорозуміння як на міжнародному, так і на міжособистісному рівні найважливішу роль відіграє не тільки розвиток громадянських суспільств, а й злагоджене співробітництво між ними. Учасники форуму обговорили можливі підходи вирішення проблем в сфері економіки, безпеки, освіти та екології, а також спробували спільно знайти вихід із ситуації.

Відкриття Тристороннього молодіжного форуму «Німеччина – Росія - Україна: спільне майбутнє?» відбулося 8 грудня 2014 року в присутності заступника Міністра іноземних справ Німеччини Штефана Штайнляйна, Посла Російської Федерації в Німеччині Владіміра Грініна, Тимчасово повіреного у справах України в Німеччині Василя Химинця та керівника відділу міжнародного діалогу Фонду ім. Фрідріха Еберта Александра Кальвайта. На церемонії відкриття представники Росії та України вперше разом виступили перед молоддю трьох країн.

tanya

«Нам необхідно більше простору для діалогу. Ви – представники нової генерації, і вам доведеться жити з існуючими складними стосунками можливо ще довгий час. Саме ви зможете створити майбутнє для нашого спільного дому, що зветься Європою. До того ж майбутнє не зі знаком питання, як це написано в назві вашого форуму, а майбутнє зі знаком оклику! Починайте діалог, враховуйте розбіжності та намагайтеся знайти вихід із ситуації, що склалася. Я сподіваюсь, що молоде покоління буде мудрішим!", зазначив заступник Міністра іноземних справ Німеччини Штефан Штайнляйн у своїй промові.

Під час дискусії, що розгорнулась після відкриття, не обійшлось й без гострих питань на адресу представникам всіх трьох країн зі сторони молодих учасників: «Політична ситуація зайшла у безвихідь і люди просто не знають, в яку сторону їм варто рухатися далі. Політики, як завжди, говорять, але не чують один одного, хоча шлях вирішення проблем лежить саме через діалог. Жоден процес не можливо розглядати відокремлено, і наше завдання полягає саме в розумінні цих причино-наслідкових зв'язків та усієї складності існуючої ситуації," - вважає Йонас Шапер (25 років) з Нюренберга.

opening

По закінченню форуму учасники обговорили перспективи та можливі сценарії розвитку російсько-німецько-українських відносин. Було напрацьовано 8 можливих варіантів розвитку тристоронніх відносин до 2030 року. Згодом стало питання, який з них, на думку учасників, є найбільш вірогідним, а який - найбільш бажаним.

За результатами голосування, найбільш бажаним, але найменш вірогідним варіантом став такий сценарій: до 2030 року Україна з успіхом подолає політичну та економічну кризу, стане частиною простору ЄС. Німеччина й надалі буде одним із ключових гравців у Європейському Союзі та в значній мірі визначатиме зовнішню політику ЄС. Ця політика знайде своє відображення в більш дружніх стосунках з іншими європейськими країнами, зокрема по відношенню до Росії, яка, у свою чергу, матиме на меті більш взаємовигідне економічне та політичне співробітництво з ЄС та стане на шлях реформ. Цей сценарій знайшов підтримку в 58,3% учасників, в той час, як лише 3,9% вважають його вірогідним. Найбільш реальним, на думку учасників, є сценарій, за яким Росія обере власний шлях розвитку та стане успішною без однобічної прив'язки до ЄС. За таких умов, Німеччина бере на себе роль посередника в сприянні добросусідства та співробітництва між Європейським та Євразійським Союзами, а також успішного розвитку України. 54,9% учасників вважають цей варіант максимально реалістичним, а 36,8% - найбільш вдалим. У той же час, обговорення показало, що за всіх можливих варіантах Україні не вдасться обійти вплив жодної зі сторін. Майбутнє залежить від того, наскільки успішно буде побудовано діалог між гравцями на міжнародній арені.

work

Під час двох круглих столів спільно з експертами, викладачами університетів та відомими політиками, учасники обговорили шанси та перспективи співробітництва на рівні громадянського суспільства. Потім цю естафету перейняли й самі учасники, коли без найменшої опіки зі сторони організаторів та експертів представили власні проекти в галузі інформаційних технологій, екології та молодіжних обмінів.

Kateryna Zeziulina

«Ми намагаємося звернути увагу на проблеми забруднення навколишнього середовища в першу чергу серед молоді. Деякі проблеми, наприклад, такі як питання необхідності сортування сміття, можуть бути для Німеччини вже неактуальними, в той час як в Росії ми стикаємось майже завжди з нерозумінням цього", розповідає двадцятидвохлітній Булат Пономарьов з Казані про свій проект «Зелена коробка». «Я вже брав участь в тристоронньому молодіжному форумі між Росією, Німеччиною та Польщею, та зміг тоді знайти однодумців для розвитку нашого проекту. Сподіваюсь, мені вдалось і на цей раз зацікавити інших учасників та спонукати їх підтримати нашу ініціативу!», продовжує Булат. До цієї ідеї приєдналась і Дар'я Кірсич (21 рік) з Кривого Рогу: «Я вже думала почати проект, пов'язаний з захистом навколишнього середовища в рамках однієї студентської ініціативи, але в мене не було конкретної концепції для розвитку цієї ідеї. Після наших семінарів, зустрічі з представником Грінпісу та спілкування з іншими учасниками, я рішуче налаштована більше не відкладати цю ідею на потім. Хто знає, можливо, мій проект «Збираємо сміття граючи» та проект Булата зможуть стати в майбутньому партнерськими.»

Двадцятитрьохлітня учасниця з міста Хмельницький, Катерина Загородня, розглядає цей форум як нову платформу для згуртування громадянського суспільства трьох країн: «Ми спробували відкласти емоції в сторону та говорити один з одним конструктивно. І ця спроба була варта того! Особисто для мене, ця команда з 30 людей зможе стати основою для покращення та розвитку взаємоповаги між нашими країнами, саме на базі спільних інтересів та ініціатив».

organizers

Тристоронній молодіжний форум було організовано молоддю і для молоді. Учасники мали нагоду обмінятися власною думкою та досвідом, а також передати іншим те, що вони бачать своїми очима у власній країні. «Мені здається, в нас є більше розуміння формату, який зможе зацікавити наших однолітків, адже більша частина організаторів ще самі студенти. Наш форум дав можливість кожному поспілкуватись з людьми з інших країн, з якими вони ніколи би не зустрілись. Наприклад, я познайомився з деякими співорганізаторами цього форуму на Російсько-Німецькому Молодіжному Парламенті, а зараз ми організовуємо власні заходи. Хто би міг ще пару років тому подумати, що з цього вийде справжня професійна співпраця. Найбільшим результатом для нас буде, якщо кожен з наших учасників повернеться додому з 29-ма новими друзями та партнерами з інших країн», - розповів координатор форуму, Фелікс Херрманн (22 роки) з Хайдельберга.

Фото: Фабіан Хінзенкамп